Bydlení ve dvou
V prvním případě vyvstane naléhavá otázka: máte si s partnerem pořídit vlastní byt, nebo raději vyzkoušet podnájem? Co když si teď vezmete napůl hypotéku a do roka a do dne se rozejdete? Záleží na vás: pokud nechcete riskovat, jděte do podnájmu, a otázku vlastního bydlení nechce na jindy. Jestliže jste ale přesvědčeni, že spolu zůstanete, a plánujete svatbu a případné potomky, klidně zamiřte do banky. Každý vztah je tak trochu sázka do loterie a v případě třicetileté lhůty splatnosti stejně nikdy nemáte jistotu, že za deset let nebudete vyplňovat rozvodové papíry. Můžete začít i menším startovacím bytem, u kterého budete platit nižší měsíční splátky. Nebo se můžete dohodnout, že si hypotéku vezme jen jeden z vás (pokud jeho plat stačí na splácení), a pokud byste se rozešli, ten druhý se z bytu jednoduše odstěhuje.
Bez kamarádů a ve vlastním
Pokud zjistíte, že už vás nebaví bydlet s kamarády, kteří nejraději pořádají domácí mejdan v den, kdy vám v práci vrcholí uzávěrka nebo důležitý projekt, případně považují úklid za zbytečnou práci, začnete nejspíš porovnávat plusy a minusy vlastního bytu či jiného podnájmu, který byste ovšem kvůli touze po soukromí museli hradit celý sami. A stejně tak i v případě, kdy si uvědomíte, že už nechcete každý měsíc sponzorovat cizího člověka a že byste možná raději investovali do vlastního bytu. Jaké tedy jsou výhody a nevýhody podnájmu a bydlení na hypotéku ?
Výhody podnájmu
Je pravda, že pronajatý byt vás k ničemu nezavazuje. Pokud za rok zjistíte, že se chcete přestěhovat na jiný konec republiky, případně že se vám víc líbí jiná čtvrť, než ve které právě bydlíte, není nic jednoduššího, než že se s majitelem bytu domluvíte a jednoduše se odstěhujete. Společné bydlení v podnájmu ocení i vysokoškoláci, kteří nedostali přidělenou kolej. Netýkají se vás ani případné opravy v bytě. Když se rozbije pračka, bude to řešit majitel bytu, nikoliv vy. Nemusíte ani úzkostlivě pečovat o nábytek a další věci v bytě, protože vám přece nepatří.
Nevýhody podnájmu
Finanční stránka věci. Podle realitních serverů zaplatíte za zařízený 2+kk na Praze 4 kolem 11.000 nebo 12.000 Kč bez poplatků, pokud byste zatoužili po Vinohradech, ještě si minimálně čtyři tisíce připlatíte – jedná se samozřejmě o tržní nájem. Když si tedy spočítáte, že ročně dáte cizímu člověku kolem sto padesáti tisíc a nepatří vám za to ani klika u dveří (a nikdy patřit nebude), stojí to docela za zamyšlení. Musíte se navíc smířit s původní dispozicí a zařízením, protože se vám v cizím bytě nebude chtít platit další statisíce za rekonstrukci a nový nábytek. A je také možné, že se majitel časem rozhodne byt prodat nebo ho sám používat a vy si budete muset hledat nové bydlení.

|
|